Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Budżet UE - wydatki, historia, opis. Budżet Unii Europejskiej i jego funkcjonowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Budżet Unii Europejskiej to dokument, formalnie nazywany Budżetem ogólnym Wspólnot, będący zestawieniem dochodów oraz wydatków Unii.

Budżet funkcjonuje w oparciu o Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Zgodnie z jedną z jego zasad – wszystkie wydatki Unii Europejskiej, jak i wszystkie jej dochody należy ująć w jednym akcie, zwanym właśnie budżetem.

Dawniej budżet dzielił się na oddzielny dla każdej ze wspólnot. Do 1967 roku funkcjonowały zatem: budżet operacyjny Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, budżet administracyjny EWWiS, budżet administracyjny Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, Budżet badań i inwestycji EWEA oraz budżet Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Od 2002 roku funkcjonuje Budżet ogólny Wspólnot.

Dochody do budżetu Unii Europejskiej (nazywane inaczej środkami własnymi Unii Europejskiej) pochodzą głównie z ceł od państw trzecich, wpływów z VAT-u oraz składek państw członkowskich. Wysokość tych wpłat uzależniona jest od wysokości Produktu krajowego brutto (PKB) danego kraju. Do budżetu wpływa ok. 1% dochodu narodowego państw członkowskich.

Z kolei wydatki budżetu Unii Europejskiej dzieli się na osiem działów: administrację, politykę...

Podobne wypracowania