Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opinia publiczna a demokracja - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Opinia publiczna to ogół panujących nastrojów społecznych pośród danej grupy społecznej, dotyczy kwestii dla niej kluczowych. Opinią publiczną kierują się politycy w swych działaniach, stanowi ona bowiem odzwierciedlenie panujących nastrojów i poglądów na dany temat. Opinia publiczna nie jest wartością stałą, zmienia się pod wpływem ważnych i nieważnych (przynajmniej pozornie) czynników. To suma odpowiedzi na postawione pytania. Zależy od ludzi, a co za tym idzie, od ludzkich emocji, słabostek, ułomności i uczuć.

Sprawny demagog, współpracując ze środkami masowego przekazu, jest w stanie poderwać miliony ludzi do czynów, o których nawet nie pomyśleli poprzedniego dnia. Takie sytuacje są dosyć powszechne, jednakże stanowią one znaczne zagrożenie dla systemu demokratycznego. Opinia publiczna zależy od aktualnej sytuacji gospodarczej w kraju, nie bez wpływu pozostaje także naświetlanie przez media życia prywatnego polityków.

Demokracja to forma sprawowania rządów, zgodnie z którą człowiek jest najważniejszy, a jego dobra i wolności osobiste stanowią absolutne pryncypium. Jednakże proces badania opinii publicznej jasno wskazuje, iż jednostki są przede wszystkim zależne od siebie, co może...

Podobne wypracowania