Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Propaganda a opinia publiczna - opracowanie i charakterystyka. Rola propagandy w kształtowaniu opinii publicznej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Opinia publiczna stanowi swoiste podsumowanie panujących w obrębie określonej grupy społecznej nastrojów związanych z daną kwestią. Jest ona labilna i zależy od stanu ludzkich uczuć i emocji. Duży wpływ na proces kształtowania się opinii publicznej mają media oraz politycy i ich gra, która stawia sobie za cel uzyskanie jak największej liczby potencjalnych wyborców. Często stosują oni środki znajdujące się na pograniczu prawa, etyki czy też dobrego smaku. Jednak najważniejszym czynnikiem warunkującym sukces konkretnego ugrupowania politycznego, jest odpowiednio przeprowadzana, sprawna propaganda wśród danej zbiorowości.

Propaganda ma szeroki wachlarz form, w jaki można ją uprawiać. Może przejawiać się jako obraz wizualny, wykorzystujący symbolikę jasno kojarzoną z konkretną ideologią. Propaganda to oddziaływanie na jednostkę, aby zmusić ją do zajęcia określonego stanowiska w jakiejś kwestii i to w taki sposób, aby jednostka była przekonana, iż podejmuje decyzję samodzielnie. To wpływanie na ludzką podświadomość poprzez stosowanie czynności nierzadko balansujących na granicy prawa lub też ją przekraczających. Świadomość społeczna często bowiem zależy od uroku chwili, jednostki są podatne na demagogię i lubią słyszeć to, co chcą. Jednym z...

Podobne wypracowania