Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Oligarchia i tyrania - porównanie (podobieństwa, różnice)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Oligarchia to system sprawowania władzy opierający się na założeniu, iż grupa ją sprawująca jest wąska i mało liczebna. Do grupy takiej mogą należeć członkowie wyróżniający się pod względem cenzusu majątkowego czy też urodzenia. Ta forma rządów była bardzo popularna w starożytnej Grecji i Rzymie, a także w okresie sprawowania władzy przez Cromwella w Anglii w XVII wieku. Oligarchia jako ustrój państwowy poddana została krytyce przez wybitnego filozofa greckiego, Arystotelesa. Uważał on ją bowiem za system zdegenerowany. Oligarchia nie jest formą demokracji, zbliżona jest w swych założeniach do dyktatury.

Tyrania to ustrój, opierający się na sprawowaniu władzy w państwie przez jedną osobę, w rękach której skupiona jest ona w stopniu całkowitym. Wywodzi się on ze starożytności, występował bowiem już w greckich polis Wynikał on ze sprawnego przeprowadzenia zamachu stanu, który miał na celu przejęcie władzy. W ówczesnym okresie tyrania była formą sprawowania władzy o charakterze przejściowym, wystąpiła pomiędzy wprowadzeniem władzy opartej na zasadach oligarchii a demokracją.

Potencjalny tyran zazwyczaj wywodził się z arystokratycznej grupy społecznej, zyskiwał poparcie ludności, jednak w swoich działaniach nawet w najmniejszym...

Podobne wypracowania