Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Obywatelskie nieposłuszeństwo - definicja, przykłady, wady i zalety

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obywatelskie nieposłuszeństwo to świadome i publiczne działanie w sposób niezgodny z obowiązującym stanem prawnym w państwie, w celu zademonstrowania przekonania jednostki o niesprawiedliwym - według niej - funkcjonowaniu przepisów prawnych. Jest ono wykonywane świadomie wraz z pełnym poczuciem nadchodzących negatywnych skutków takiego zachowania. Polega na uprzednio zapowiedzianej publicznie aktywności, która może sprowadzać się do działania jednostki lub grupy ludzi.

Istnieje kilka sposobów na okazanie obywatelskiego nieposłuszeństwa. Do tego typu akcji można zaliczyć: manifestację, udział w pochodzie, napisanie petycji czy też inne zachowanie, które utrudni prawidłowe funkcjonowanie danej instytucji, organu czy nawet drogi publicznej. W Polsce wielokrotnie stosowano taką formę protestu. Przejawiało się to w wysypywaniu zboża na tory kolejowe przez rolników niezadowolonych z rosnących cen czy też cyklicznych pochodach homoseksualistów, formowanych, aby wyrazić sprzeciw wobec braku tolerancji seksualnej. W ramach walki z niskimi zarobkami organizowano strajk włoski w supermarketach. W okresie PRL-u jako przejaw obywatelskiego nieposłuszeństwa noszono czarne wstążki, aby okazać swój sprzeciw wobec ustroju politycznego...

Podobne wypracowania