Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Parlamentaryzm - Parlamentaryzm w Anglii - geneza, historia, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Parlamentaryzm jako forma sprawowania rządów przy współpracy dwóch niezależnych od siebie organów, czyli parlamentu i rządu, jest przejawem zastosowania w praktyce zasad ustroju demokratycznego. Parlamentaryzm w Europie faktycznie zaczął funkcjonować od około XIX wieku, jednakże na terenie obecnej Wielkiej Brytanii jego początki sięgają epoki średniowiecza.

Parlamentaryzm angielski powstał jako rezultat zgromadzeń wasali królewskich, których nazywano prałatami oraz baronami. W XIV wieku do zgromadzeń przystąpili reprezentanci klasy mieszczańskiej oraz rycerstwa. Wówczas nastąpił podział na Izbę Parów, w skład której wchodzili bezpośredni poddani królewscy (czyli prałaci i baronowie) oraz Izbę Gmin. Do zadań parlamentu angielskiego od tego okresu należały kwestie podatkowe, legislacyjne oraz związane ze sprawowaniem władzy sądowniczej. Nie miał miejsca podział składu Izby Gmin, gdzie posłowie mieszczańscy oraz rycerscy głosowali zgodnie nad uchwalaniem prawa.

Wraz z upływem czasu zmiany nastąpiły w zakresie stronnictw w parlamencie – doszło do podziału na ugrupowania wigów oraz torysów, czyli liberałów oraz konserwatystów. Rada królewska została przekształcona...

Podobne wypracowania