Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Okrągły Stół - Okrągły Stół w Polsce (1989) - skutki, znaczenie wydarzenia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obrady Okrągłego Stołu wywarły ogromny wpływ na kształt ustroju oraz sceny politycznej w Polsce w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku. Od momentu ich zakończenia, czyli od 5 kwietnia 1989 roku polska polityka wewnętrzna i zewnętrzna została całkowicie zmieniona.

Rozmowy Okrągłego Stołu wpłynęły na układ sił politycznych w państwie. Działacze partyjni ustroju komunistycznego zostali zmuszeni do podjęcia obrad w wyniku powszechnej fali strajków w Polsce. W trakcie obrad uchwalono szereg reform politycznych i gospodarczych. Zmieniono zasady przeprowadzania wyborów do Sejmu, wprowadzono bowiem kwotowy system wyborczy. Utworzony został Senat wraz z urzędem senatora (100 osób), dopuszczono przedstawicieli opozycji do środków masowego przekazu, co zapoczątkowało walkę o wolność mediów oraz zniesienie cenzury. Ponadto uchwalono, iż powstanie urząd Prezydenta PRL, wybieranego co sześć lat. Rejestracja Solidarności również stała się możliwa, dzięki reformom prawa o stowarzyszeniach. Ten zapis z kolei dopuścił do powstawania związków zawodowych pracowników.

Obrady toczące się przy Okrągłym Stole zmieniły układ sił politycznych w państwie. Ponadto, rewolucyjne zmiany przeprowadzone w Polsce stanowiły początek walki...

Podobne wypracowania