Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Preferencje wyborcze, poglądy polityczne - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pojęcie preferencji wywodzi się z teorii nauk ekonomicznych, ale jest ono na tyle elastyczne, że jego znaczenie przybiera różne formy, w zależności od dziedziny w której znajduje się jego zastosowanie. Ogólnie rzecz biorąc, preferencje zwykle odzwierciedlają i formalizują osobiste gusty, nie dotyczą względów ekonomicznych, a jedynie odczuć subiektywnych, np. poziomu zadowolenia, satysfakcji lub szczęścia. Indywidualne preferencje ułatwiają dokonywanie wyborów w sytuacji kiedy występuje kilka różnych alternatyw.

Podobnie sprawa wygląda kiedy preferencje odnoszą się do sfery polityki. Ustrój demokratyczny daje obywatelowi możliwość nieskrępowanego dokonywania wyborów opcji politycznych, które w danym momencie najbardziej mu odpowiadają. Nie ważne są motywy, jakimi kieruje się wyborca – mogą być natury ekonomicznej, historycznej, pragmatycznej lub nawet towarzyskiej – poglądy polityczne są kwestią na wskroś indywidualną i subiektywną.

W okresach poprzedzających wybory parlamentarne, bądź prezydenckie, często przeprowadzane są badania preferencji wyborczych, czyli tzw. sondaże, którymi zajmują się specjalne ośrodki badania opinii publicznej. Uzyskane w ten sposób dane dają pewien...

Podobne wypracowania