Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Damian - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święty Damian uznawany jest przez Kościół katolicki za męczennika. Był bratem Kosmy, chłopcy przyszli na świat jako bliźniacy.

Damian urodził się około III wieku naszej ery w miejscowości Cyru. Było to miasteczko w dzisiejszej Azji Mniejszej. Wychowywał się w rodzinie specyficznej, ponieważ jego ojciec był poganinem, natomiast matka, Teodozja, gorliwą chrześcijanką. To ona zajmowała się edukacją religijną swoich synów i wpoiła Damianowi głęboką pobożność. Młodzieniec był niezwykle utalentowanym i mądrym człowiekiem. Chciał pomagać innym ludziom i wspierać ich w potrzebnie, dlatego też zdecydował się na wykonywanie pracy lekarza. Damian był uznanym przez społeczeństwo specjalistą. Nigdy nie pobierał opłat za swoje usługi, sam odwiedzał najbardziej chorych, leczył starszych i bezdomnych. Zyskał sympatię i szacunek wszystkich ludzi.

Niestety Damianowi (oraz jego bratu Kosmie) przyszło żyć w bardzo trudnych czasach. W Rzymie panował wówczas cesarz Dioklecjan, a jego władza rozciągała się nad niemal  wszystkimi znanymi ziemiami, nawet azjatyckimi. Chrześcijanie doświadczali wówczas srogich prześladowań, ponieważ oficjalnie akceptowana była jedynie wiara w cezara oraz rzymskich bogów. Prześladowania dotknęły również Damiana....

Podobne wypracowania