Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Damian - życiorys, patronat

Święty Damian uznawany jest przez Kościół katolicki za męczennika. Był bratem Kosmy, chłopcy przyszli na świat jako bliźniacy.

Damian urodził się około III wieku naszej ery w miejscowości Cyru. Było to miasteczko w dzisiejszej Azji Mniejszej. Wychowywał się w rodzinie specyficznej, ponieważ jego ojciec był poganinem, natomiast matka, Teodozja, gorliwą chrześcijanką. To ona zajmowała się edukacją religijną swoich synów i wpoiła Damianowi głęboką pobożność. Młodzieniec był niezwykle utalentowanym i mądrym człowiekiem. Chciał pomagać innym ludziom i wspierać ich w potrzebnie, dlatego też zdecydował się na wykonywanie pracy lekarza. Damian był uznanym przez społeczeństwo specjalistą. Nigdy nie pobierał opłat za swoje usługi, sam odwiedzał najbardziej chorych, leczył starszych i bezdomnych. Zyskał sympatię i szacunek wszystkich ludzi.

Niestety Damianowi (oraz jego bratu Kosmie) przyszło żyć w bardzo trudnych czasach. W Rzymie panował wówczas cesarz Dioklecjan, a jego władza rozciągała się nad niemal  wszystkimi znanymi ziemiami, nawet azjatyckimi. Chrześcijanie doświadczali wówczas srogich prześladowań, ponieważ oficjalnie akceptowana była jedynie wiara w cezara oraz rzymskich bogów. Prześladowania dotknęły również Damiana. Mężczyzna nigdy jednak nie wyparł się miłości do Boga, nie dbał o swoje życie, miał czyste i uczciwe serce. Kiedy Damian wraz z bratem zostali złapani przez urzędników cezara, skazano ich na liczne tortury, a w ostateczności – na ścięcie. Męczeńską śmierć poniósł Damian w swoim rodzinnym mieście. Tam też został pochowany, razem z bratem.

Kościół katolicki uznał Damiana za świętego. Wspomnienie jego życia oraz męczeńskiej śmierci obchodzone jest w Polsce 26 września każdego roku. Do dzisiaj też trwa kult tego męczennika. Od czasów starożytnych ludzie udawali się do grobu św. Damiana i modlili się do niego o łaski. Wierzyli bowiem, iż skoro za życia leczył ciało człowieka, teraz może pomóc w uleczeniu duszy. Tam, gdzie znajduje się grób Damiana, w Cyrze, wzniesiono nawet bazylikę.

Święty Damian uznawany jest dzisiaj za patrona lekarzy, farmaceutów, chirurgów, dentystów, fizyków, a nawet cukierników.

Podobne wypracowania do Św. Damian - życiorys, patronat