Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ordynacja większościowa - definicja, charakterystyka, wady i zalety

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mianem ordynacji określa się sposób ustalania wyników wyborów, to znaczy przeliczania głosów wyborców. W systemie większościowym mandaty przyznawane są temu komitetowi wyborczemu, który w danym okręgu wyborczym uzyskał większość ważnych głosów. 

System większościowy dzieli się na dwa rodzaje. W pierwszym zwanym systemem bezwzględnej większości o wygranej danego komitetu wyborczego decyduje oddanie na niego większości wszystkich ważnych głosów w danym okręgu. System taki obowiązuje w wyborach prezydenckich w Rzeczpospolitej polskiej.

Drugi rodzaj to system większości względnej, w którym mandaty przyznawane są komitetowi, który uzyskał zwykłą większość głosów, to znaczy przeważających nad głosami oddanymi na partie czy kandydatów. Inaczej ordynacje wyborczą ze względu na przydzielanie mandatu dzieli się na wybory jednoturowe lub du i więcej turowe. Zazwyczaj przy ordynacji większościowej działają okręgi wyborcze jednomandatowe. Ordynacja większościowa prowadzi do wykluczenia bądź znacznego ograniczenia roli małych partii.

Aktualnie system większościowy funkcjonuje w Stanach  Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. W Polsce, jak już wcześniej wspomniano, ordynacja większościowa...

Podobne wypracowania