Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Średniowiecze - początek i koniec średniowiecza - różne wersje skrajnych dat epoki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Średniowieczem nazywamy epokę w historii świata, sztuce i kulturze, którą poprzedziła starożytność oraz po której nastąpiły czasy nowożytne. Obecnie w historiografii występuje kilka różnych koncepcji odnośnie krańcowych dat epoki średniowiecza.

Najwcześniej, historycy doszukują się początku średniowiecza w roku 415 n.e., kiedy to w egipskiej Aleksandrii miało miejsce morderstwo Hypatii - wybitnej uczonej, znawczyni matematyki i astronomii, związanej trwale z pozostałościami po pogańskich kultach starożytnego Egiptu. Wówczas to w Afryce Północnej szybko rozrastały się wpływy chrześcijaństwa, na czele którego stał radykalny arcybiskup Cyryl - późniejszy święty. Doprowadziło to do konfliktu pomiędzy namiestnikiem Orestesem - uczniem Hypatii a Cyrylem, który to ostatecznie zakończył się brutalnym morderstwem Hypatii. W dziejach antycznych, wydarzeniu temu można przypisać znaczenie symboliczne, jako umowny kres epoki politeistycznych pogańskich religii a zarazem (metaforyczny) początek drogi ku dominacji chrześcijaństwa, które niedługo później stanie się niejako symbolem średniowiecznego świata.

Drugą opcją w poszukiwaniach początku średniowiecza jest rok 476, czyli kres istnienia imperium zachodniorzymskiego....

Podobne wypracowania