Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polityka zagraniczna ZSRR w okresie międzywojennym

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lata 30-te XX wieku były okresem intensywnych akcji dyplomatycznych wszystkich krajów europejskich. Wiązało się to z dojściem do władzy Hitlera w Niemczech oraz coraz bardziej agresywną polityką w regionie. Wszystko to mogło doprowadzić do nowego konfliktu. Dlatego też zaczęły tworzyć się powoli sojusze międzynawowe mające charakter obronny.

Rosja Sowiecka na samym początku swego istnienia bardzo blisko współpracowała z Republiką Weimarską, następczynią Cesarskich Niemiec. Nie powinno to nikogo dziwić zważywszy na fakt, że w to dzięki niemieckiemu wsparciu udało się Leninowi dotrzeć do Rosji i przejąć w niej władzę. 16 kwietnia 1922 we włoskiej miejscowości Rapallo podpisano obustronny układ niemiecko-rosyjski. W myśl jego postanowień oba państwa zrezygnowały z odszkodowań wojennych. Ponadto Niemcy zyskały możliwość szkolenia swoich wojsk na poligonach w Rosji. Było to pierwsze wyraźne naruszenie traktatu wersalskiego, już w niespełna trzy lata po jego podpisaniu. Sowieci zaś otrzymali możliwość korzystania z części nowych rozwiązań technologicznych oraz współprace gospodarczą. Nie trzeba było czekać na dalsze gesty mające na celu zacieśnić współprace pomiędzy obydwoma państwami. W 1926 podpisano tzw. układ berliński, który zapewniał o...

Podobne wypracowania