Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przewrót majowy - zamach stanu Piłsudskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W połowie lat 20-tych w Polsce niemal wszystkie poważne dziedziny życia społecznego znalazły się w głębokim kryzysie.

W polityce wewnętrznej rządy „sejmokracji” doprowadziły do zupełnego chaosu. Skłócony sejm nie był w stanie stworzyć ani stałej, ani silnej większości. Permanentne roszady na stanowiskach ministerialnych fatalnie wpływały na jakość polskiej polityki i potęgowały niezadowolenie w społeczeństwie, które nie było w stanie nadążyć za zmianami.

Bardzo silnym ciosem w Polskę i zarazem klęską polityki zagranicznej była konferencja w Locarno w roku 1925. Wtedy to Niemcy zagwarantowały nienaruszalność granic Francji i Belgii. Pominięcie Polski uznano za zgodę na rewizję granic.

W dramatycznym stanie była krajowa gospodarka. Wyczerpująca wojna celna z Niemcami spowodowała bardzo niekorzystny bilans handlowy. Nieustannie zwiększał się poziom bezrobocia. Nie potrafiono również rozwiązać kwestii chłopskich – nadal rolnictwo opierało się na własnościach małych, nie brak było również chłopów bezrolnych.

W takich warunkach do głosu coraz częściej dochodziły środowiska, które domagały się rozprawienia ze źle funkcjonującym parlamentaryzmem. Jedyną osobą, która posiadała mandat społeczny,...

Podobne wypracowania