Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jesień Ludów w Europie - Jesień Narodów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jesień ludów to proces rozpadu bloku sowieckiego, jaki dokonał się w Europie w latach 1989-1992.

Impuls do zmian przyszedł z samej kolebki światowego komunizmu, czyli Rosji. Z powodu chwalebnych, lecz niewykonalnych planów Gorbaczowa, ZSRR pod koniec lat 80. znalazło się na skaju załamania. Szczególnie dotkliwy okazał się głęboki krach gospodarczy, przed którym nie obronił się żaden „barak w obozie”. Efektem komunistycznej gospodarki planowej było niezadowolenie szerokich mas społecznych pozbawionych wolności politycznej. W takich warunkach liderzy opozycyjni, postulujący kompleksowe reformy, mogli liczyć na coraz większy posłuch.

Polityka Gorbaczowa, będąca konsekwencją układów ze światem Zachodnim, dała do zrozumienia, że nie będzie już mowy o sojuszniczej pomocy w formie zbrojnej interwencji. Poszczególne partie komunistyczne liczyć mogły więc jedynie na własne siły. Chcąc utrzymać się przy władzy, komuniści mieli do wyboru dwie możliwości: mogli iść na kompromis dopuszczając do współrządzenia przynajmniej niektóre, bardziej ugodowe grupy opozycyjne lub odwołać się do użycia siły i bronić się przed zmianami tak długo, jak się da. Obydwa warianty znalazły zastosowanie w rzeczywistości.

W Polsce...

Podobne wypracowania