Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ludwig van Beethoven - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ludwig van Beethoven urodził się w Bonn w Niemczech w 1770 roku, czyli w czasie, gdy w muzyce panował konserwatyzm. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców, którego dzieła zapoczątkowały styl romantyczny. Mówi się, że nadał on sztuce kompozycji wymiar twórczości artystycznej.

W latach jego młodości rozpętała się swego rodzaju burza, czego skutkiem było uchwalenie konstytucji w Ameryce, zburzenie Bastylii, ścięcie Ludwika XVI. Tę właśnie burzę Beethoven odzwierciedlał w swojej muzyce. Jest ona bowiem rewolucyjna w formie, przesiąknięta duchem walki, a także motywami z codziennego życia impulsywnego artysty.

Beethoven od lat najmłodszych miał kontakt z muzyką, ponieważ zarówno jego ojciec, jak i dziadek zatrudnieni byli w orkiestrze na dworze arcybiskupa w Bonn. Bardzo szybko zatem zdolności Ludwiga zostały zauważone. Jego pierwsze utwory wydano, gdy miał zaledwie 12 lat. Były to trzy sonaty fortepianowe.

W 1787 roku Beethoven wyjechał do Wiednia, gdzie pobierał nauki u samego Mozarta. Niestety jego pobyt w Austrii trwał zaledwie dwa tygodnie. Siedemnastoletni wówczas Ludwig zmuszony został do powrotu do Bonn, ponieważ jego matka była umierająca, a ojciec pogrążył się w rozpaczy i alkoholizmie....

Podobne wypracowania