Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz „Matka Joanna od aniołów” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza „Matka Joanna od aniołów” inspirowane jest prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w XVII wiecznej Francji w miejscowości Loudun, gdzie rzeczywiście doszło do przypadków opętań zakonnic w tamtejszym klasztorze. Iwaszkiewicz przeniósł tę historię w realia polskie, tworząc miejscowość Ludyń.

„Matka Joanna od aniołów” opowiada dzieje księdza Suryna, który zostaje wysłany do klasztoru w Ludyniu, by tam odprawić egzorcyzmy i wybawić zakonnice od nękających je demonów. Nie wie jeszcze, że podróż ta zmieni całkowicie jego życie, wystawiając na próbę jego wiarę i ufność w Boga, wreszcie popychając jego samego do zbrodni.

Opowiadanie piętnuje ludzkie przywary, które nieobce są również osobom duchownym. Zarówno Suryma jak i matkę Joannę cechuje próżność i pycha. Mogłoby się nawet wydawać, że właśnie pychą jest dręczący zakonnicę demon - z całą pewnością nie chce ona uchodzić za osobę zwyczajną i tuzinkową (kiedy ksiądz Suryn obiecuje jej, że wypędzi z jej ciała demona, ta dumnie odpowiada, że ma ich w sobie aż dziewięć). Opętanie sprawia jej radość; tak naprawdę nie chce ona pozbawiać się towarzystwa Szatana, ponieważ...

Podobne wypracowania