Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eric Emmanuel Schmitt „Oskar i pani Róża” - charakterystyka Oskara

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Oskar, główny bohater noweli Schmitta, ma zaledwie dziesięć lat, ale jego życie dobiega kresu. Chłopiec jest chory na białaczkę i przebywa w szpitalu. Najbliższą osobą w tych ostatnich dniach staje się dla niego Ciocia Róża, to ona pomaga mu godnie przeżyć czas, jaki mu pozostał.

Rodzina Oskara była niewierząca, nikt go nie uczył o Bogu, toteż chłopcu niełatwo przychodzi zrozumieć, na czym polega wiara. To Ciocia Róża podpowiada mu, by zaczął pisać listy do Boga. W pierwszej chwili Oskar uznaje, że to zły pomysł, zresztą niewiele wie o Bogu, odrzuca tę propozycję, mówiąc: „Czemu mówisz mi o Panu Bogu? Dałem się już raz nabrać na Świętego Mikołaja. To mi wystarczy, dziękuję!”. Dla Oskara Bóg to kolejny wymysł dorosłych, bajka mająca pocieszać nieszczęśliwe dzieci. Widać, że Oskar nie ufa dorosłym. Jego doświadczenie mówiło mu, że dorośli często mówią nieprawdę, unikają trudnych tematów i próbują uniknąć odpowiedzi na naprawdę ważne pytania. Oskar nie ma dobrych relacji z rodzicami, którzy uczucia wyrażają za pomocą drogich prezentów, kiedy on potrzebuje drobnych gestów i samej ich obecności.

Oskar początkowo boi się śmierci, czuje się samotny i bezsilny w zmaganiach...

Podobne wypracowania