Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franciszek Karpiński „Laura i Filon”, „Laura i Filon” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - interpretacja i analiza porównawcza

Franciszek Karpiński, Laura i Filon,  Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Lord Frederick Leighton, Idylla

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jednym z głównych tematów poezji sentymentalnej była miłość – piękne uczucie, które rozwijało się w spokojnych i sielskich sceneriach. Takie właśnie jego przedstawienie zawarł w „Laurze i Filonie” Franciszek Karpiński. Kiedy na scenie poetyckiej pojawiła się Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, ideał miłości był już zupełnie inny. Autorka nawiązała do dawnego wzorca wierszem o tytule identycznym jak dzieło Karpińskiego. Jakie wnioski nasuwają się po porównaniu tych dwu utworów?

Zacznijmy od pierwowzoru, czyli dzieła oświeceniowego. Dwoje bohaterów umówiło się tutaj na spotkanie pod jaworem. Filon, ciekaw reakcji Laury, ukrył się przed jej wzrokiem. Nieco porywcza kobieta zaczęła podejrzewać ukochanego, że spędza czas z Dorydą, jej potencjalną rywalką. Kiedy jej złość sięga niemal zenitu, mężczyzna ujawnia się. Sytuacja zostaje uratowana, zakochani godzą się, padają gorące zapewnienia o uczuciu. Właśnie – jakie jest to uczucie, jak zostało ukazane?

Spójrzmy na ten problem z perspektywy dwudziestowiecznej poetki. Dla niej może być to miłość sloganów, pięknych słówek, swoista sztampa, która zastępuje namiętność i czyny. W wierszu Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej owocem uczucia...

Podobne wypracowania