Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Wyspiański „Wesele” - charakterystyka Nosa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nos to postać bardzo enigmatyczna. Zapewne jest to członek krakowskiej bohemy artystycznej. W dramacie Stanisława Wyspiańskiego widzimy go głównie z kieliszkiem, kiedy pochłania spore ilości alkoholu.

Pierwszą i najważniejszą cechą tej postaci jest dekadentyzm. Choroba końca wieku pochłania bohatera doszczętnie, wkładając mu w ręce butelkę i kieliszek. Nos jest wiecznie znudzony i zniechęcony, nie znajduje w życiu nic pozytywnego. „Wszystko nudzi, wszystko mi się przykrzy już” – tymi słowami podsumowuje stan swojej duszy. Aby nieco ubarwić swój świat, sięga po alkohol. Już w momencie kiedy go poznajemy, częstuje kieliszkiem Kaspra, który zauważa, że: „Cało flaszke bestia schlał”. Sam dekadent o swoim zamiłowaniu do trunków mówi: „Piję, piję, bo ja muszę, bo jak piję, to mnie kłuje; wtedy w piersi serce czuję, strasznie wiele odgaduję”. Można wyciągnąć wnioski, że alkohol stanowi dla niego panaceum na przytłaczający świat. Dzięki niemu czuje, że ma serce, a jego umysł staje się bystry.

Nos podkreśla też swoją indywidualność. Mimo że chciał skryć się w tłumie, jego natura sprawia, iż trafia na pierwszy plan. Oczywiście nie ma on wiele do zaoferowania, wszystko jest przesadzoną grą aktorską....

Podobne wypracowania