Stanisław Wyspiański „Wesele” - charakterystyka Nosa
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Nos to postać bardzo enigmatyczna. Zapewne jest to członek krakowskiej bohemy artystycznej. W dramacie Stanisława Wyspiańskiego widzimy go głównie z kieliszkiem, kiedy pochłania spore ilości alkoholu.
Pierwszą i najważniejszą cechą tej postaci jest dekadentyzm. Choroba końca wieku pochłania bohatera doszczętnie, wkładając mu w ręce butelkę i kieliszek. Nos jest wiecznie znudzony i zniechęcony, nie znajduje w życiu nic pozytywnego. „Wszystko nudzi, wszystko mi się przykrzy już” – tymi słowami podsumowuje stan swojej duszy. Aby nieco ubarwić swój świat, sięga po alkohol. Już w momencie kiedy go poznajemy, częstuje kieliszkiem Kaspra, który zauważa, że: „Cało flaszke bestia schlał”. Sam dekadent o swoim zamiłowaniu do trunków mówi: „Piję, piję, bo ja muszę, bo jak piję, to mnie kłuje; wtedy w piersi serce czuję, strasznie wiele odgaduję”. Można wyciągnąć wnioski, że alkohol stanowi dla niego panaceum na przytłaczający świat. Dzięki niemu czuje, że ma serce, a jego umysł staje się bystry.
Nos podkreśla też swoją indywidualność. Mimo że chciał skryć się w tłumie, jego natura sprawia, iż trafia na pierwszy plan. Oczywiście nie ma on wiele do zaoferowania, wszystko jest przesadzoną grą aktorską. Lubi, gdy się o nim mówi i gdy się go podziwia - jest po prostu trochę próżny.
Nos daje się poznać również jako miłośnik kobiet. Nie odmawia sobie prób zdobycia pocałunku od Kasi. Następnie, przed zaśnięciem, rozpamiętuje, jak całował Morawiankę i wypił jej włos wraz z winem. Rozmarzony chętnie powtórzyłby to wszystko, ale nie jest już w stanie.
Jako prawdziwy dekadent wyznaje on zasadę: „sztuka dla sztuki”. W myśl tej idei sztuka nie powinna szukać poklasku mas, ale reprezentować wysoki poziom, chociażby miało wielbić ją niewielu. „Konsekwentnie próżny trzos; o wielkościach darmo śnić” – tymi słowami pisze o sytuacji artystów, którzy tworzą głównie dla siebie.
Nos jest uosobieniem cech bohemy krakowskiej. Odbijają się w nim wszystkie zasady przez nią wyznawane: pragnienie indywidualizmu, zamiłowanie do alkoholu i kobiet, uwielbienie sztuki i próby czynienia jej elitarną. Nie nawiązuje on wielu kontaktów z innymi ludźmi, najchętniej spędzając czas w swoim towarzystwie. Taka właśnie była ówczesna elita kulturalna – wyrafinowana i próbująca odseparować się od reszty społeczeństwa.
Podobne wypracowania do Stanisław Wyspiański „Wesele” - charakterystyka Nosa
- Jan Chrzciciel - biografia, życiorys
- Tadeusz Różewicz „Jak dobrze” - interpretacja i analiza wiersza
- Emil Zola „Germinal” - opracowanie
- Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” - opis Zielonego Wzgórza
- Napisz list do kolegi/koleżanki, w którym zachęcisz go/ją do przeczytania „Kłamczuchy”
- Impresjonizm, ekspresjonizm, realizm - porównanie technik modernistycznych
- Mit o Dedalu i Ikarze - charakterystyka Dedala
- Jarosław Iwaszkiewicz „Matka Joanna od aniołów” - opracowanie
- Charles Baudelaire - wiersze. Twórczość Baudelaire'a - charakterystyka
- Paweł Huelle - biografia, życiorys
- Eric Emmanuel Schmitt „Oskar i pani Róża” - charakterystyka Oskara
- Franciszek Karpiński „Laura i Filon”, „Laura i Filon” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - interpretacja i analiza porównawcza
- Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - charakterystyka porównawcza Anieli i Klary
- Motyw rozstania w literaturze - opracowanie
- Antoni Czechow - ogólna charakterystyka twórczości
- Juliusz Słowacki „Balladyna” - Balladyny rachunek sumienia przed Bogiem. Wypracowanie
- Jarosław Iwaszkiewicz „Panny z Wilka” - motyw porażki w „Pannach z Wilka” Iwaszkiewicza. Opracowanie
- Petrarka - biografia, życiorys
- Juliusz Słowacki „Na szczycie piramid” - interpretacja wiersza
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - prawda historyczna a fikcja literacka