Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz „Panny z Wilka” - motyw porażki w „Pannach z Wilka” Iwaszkiewicza. Opracowanie

Wiktor Ruben, mężczyzna dojrzały, pracujący w Stokroci, podczas urlopu zaleconego mu przez lekarza, udaje się do Wilka. Kiedyś, będąc korepetytorem panny Zosi, przeżył tam wspaniałe chwile. Teraz, targany niezadowoleniem ze swojej obecnej sytuacji życiowej oraz przygnębiony śmiercią przyjaciela, wraca tam z nadzieją na przywrócenie swojemu życiu dawnego szczęścia i piękna.

Łącznikiem z przeszłością są mieszkające tam kobiety. Czas zmienił jednak nie tylko bohatera „Panien z Wilka”, ale zaprowadził nowy porządek także w tym miejscu. Oczom Rubena ukazuje się obraz zupełnie inny od tego, który zapamiętał. Każda z jego dawnych współtowarzyszek (z wyjątkiem zmarłej Feli) wiedzie teraz życie odmienne od dawnego – mają małżonków, dzieci, poświęcają się rodzinie, mają nowe priorytety. Zmiana dokonała się także na płaszczyźnie fizycznej – kobiety nie są już takie piękne, czas odcisnął na nich swoje piętno. Podczas przejażdżki karetą, następnie po intymnym spotkaniu z Jolą w jej alkowie bohater powoli uświadamia sobie, że nie jest możliwym przywrócić czar dawnych lat. Każda kolejna próba utwierdza go w tym przeczuciu, coraz bardziej przygnębiając Wiktora. Ostatecznie, czując wielką gorycz z powodu tego, co zostawia,...

Podobne wypracowania