Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - charakterystyka porównawcza Anieli i Klary

Postacie Klary i Anieli, głównych bohaterek „Ślubów panieńskich” zostały przedstawione przez Aleksandra Fredrę na zasadzie kontrastu. Dziewczyny są dalekimi kuzynkami i przyjaciółkami. Obie mieszkają w domu pani Dobrójskiej, matki Anieli, wspólnie spędzają czas, czytają książki i zajmują się robótkami ręcznymi, ale ich charaktery różnią się od siebie.

Aniela całe życie wychowywała się na wsi kilka kilometrów od Lublina, z dala od problemów wielkiego miasta. Nie wiedząc, co dzieje się na świecie, w polityce i życiu wielkomiejskim, Aniela dorastała przygotowywana do pełnienia obowiązków żony i matki. Jako kilkunastoletnia dziewczyna jest już wzorem wszystkich cnót kobiety, aniołem - co sugeruje jej imię. Z charakteru Aniela jest pogodna, łagodna, cicha, zawsze skora do pomocy. Z pokorą i szacunkiem spełnia wszystkie prośby matki. Nie ma swojego zdania i jest uległa.

Aniela kocha czytać romanse, marząc o miłości niczym z książek. Za namową kuzynki składa śluby panieńskie: obiecuje nienawidzić mężczyzn i nigdy nie zostać żoną. Mimo przysięgi Aniela jest pełna współczucia i empatii względem dręczonego przez Klarę Albina. Krytykuje postawę kuzynki, uważając, że dziewczyna nie...

Podobne wypracowania