Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” - opis Zielonego Wzgórza

Tytułowe Zielone Wzgórze poznajemy oczami małej, choć niezwykle sprytnej dziewczynki imieniem Ania. Jedenastoletnia wówczas Ania Shirley przyjeżdża do posiadłości Maryli i Mateusza Cuthbertów jako sierota z sierocińca, do którego trafiła po śmierci rodziców. Wraz z bohaterką po kolei poznajemy okolice, jak i samo Zielone Wzgórze, ich mieszkańców i styl ich życia. Akcja powieści toczy się na Wyspach Księcia Edwarda w Kanadzie.

Wszystko widzimy oczami młodej dziewczynki: “Oczy dziewczynki błądziły uważnie i żywo od jednego dworku do drugiego. Wreszcie zatrzymały się na jednym z nich. Dość obszerny, stojący z dala od dziedzińca, otoczony obłokiem kwitnących drzew, odcinał się wyraźnie od przyległych lasów. Ponad tym dworem w południowo-zachodniej stronie czystego nieba błyszczała wielka gwiazda niby kryształowa lampa, wskazująca drogę pełną obietnic”.

Zielone Wzgórze wydaje się małą oazą spokoju i szczęśliwości, chociaż jest to domostwo dość biednie urządzone. W pokoju Ani ściany są otynkowane, ale wyglądają niezwykle ubogo. Również i podłoga jest goła. W kącie izby stoi niewielkie staromodne łóżko z czterema słupami, na których można powiesić kotary. Obok znajduje się mały trójnożny stolik oraz „podłużne lusterko”. Nieopodal była skromna umywalka i dość dużych rozmiarów okno, z którego rozciągał się widok na ogromne drzewo wiśni. Widać było także sady wiśniowe i jabłkowe „po obu stronach dworku”. Dookoła rosły żółtawe mlecze i fioletowe kwiaty.

Poza samym podwórkiem posiadłości Maryli i Mateusza Cuthbertów widać było łąki porośnięte koniczyną. Wokół płynącego dalej strumyka rosły mchy, paprocie, młode drzewa brzóz i różnego rodzaju zioła. Na pobliskim wzgórzu stały rzędy sosen i jodeł. Obok domostwa stał także spichrz oraz stodoła. Wokół rozciągają się także widoki na łąkę pełną róż i jaskrów.

W czasie wiosny roślinność Zielonego Wzgórza po raz kolejny rozkwita swoim pięknem. W Alei Zakochanych rosną klony, których liście nadal są brunatne. W pobliżu rosną również przylaszczki, czy pierwsze pierwiosnki o kolorach białym i różowym. Z Jeziora Lśniących Wód dobiegały odgłosy rechoczących żab, a powietrze przesycone było zapachem żywicy drzewa. Wnętrze pokoiku Ani nie zmieniło się z wyglądu, ale za to nabrało żywszych barw ze względu na mieszkankę pomieszczenia. Do wazonu na stoliku Ania często wstawiała nowe kwiaty. Lasek sosnowy, który rósł po drugiej stronie Zielonego Wzgórza bohaterka nazwała Lasem Duchów. Obok tego miejsca przebiegał niewielki mosteczek. W nocy był to punkt przerażający.

Zielone Wzgórze to nie tylko domostwo otoczone przepiękną roślinnością, ale i dom, który główna bohaterka szybko pokochała. To taka jej mała Arkadia - mityczna kraina szczęśliwości, do której będzie powracać, gdy dorośnie. Zielone Wzgórze jest stylizowane na baśniową krainę pełną harmonii, choć nie spokoju. Tytułowa bohaterka po części burzy spokój do tej pory posępnego miejsca, ale burzy ten spokój w jak najbardziej pozytywny sposób.

Nowy dom Ani Shirley jest miejscem przepięknym. Dookoła domostwo otacza zewsząd bogata flora - pierwiosnki, mchy, paprocie, drzewa takie jak jodły, sosny, klony, wiśnie, jabłonie. Różnorodność i obfitość kanadyjskiej natury sprawia, że miejsce, jakim jest Zielone Wzgórze staje się miejscem wyjątkowym, niemal nieziemskim, rzadko spotykanym, jedynym w swoim rodzaju. Jest to także okolica, w której każde dziecko chciałoby spędzić dzieciństwo.

Podobne wypracowania do Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” - opis Zielonego Wzgórza