Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Borowski „Opowiadania” - nihilizm Borowskiego oraz jego polemika z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim

Nihilistyczna postawa bohatera „Opowiadań” Borowskiego wytworzyła się pod wpływem doznanych traumatycznych przeżyć. Życie w obozie koncentracyjnym w Auschwitz zrobiło z niego człowieka zlagrowanego, bezwolną maszynę, podporządkowaną jednemu celowi: zachować życie za wszelką cenę. Tadka, bohatera opowiadań nie można utożsamiać z pisarzem. Jednak Borowski niewątpliwie użyczył swojej postaci wiele ze swoich doświadczeń. Sam przeżył pobyt w obozie oświęcimskim. Nie zachowywał się jak jego bohater. Przeżycia obozowe położyły się cieniem na jego późniejszym życiu. Po wojnie nie mógł wrócić do normalności.

Codzienność obozowa utwierdzała w przekonaniu o braku wartości życia. W opowiadaniu „Proszę państwa do gazu” Tadek bierze udział w rozładowywaniu wagonów śmierci. Często siłą musiał wyciągać ludzi, którzy sami nie dali rady wychodzić. Zabierał im ich podręczne bagaże, dorobek, który spakowali w ostatnim momencie przed wywózką. Dokonywał podziału ludzi na tych, którzy od razu maja być spaleni w piecach krematoryjnych i na tych, którzy pójdą na katorżnicze roboty. Kiedy wagon był pusty, musiał wejść do środka i pozbierać zwłoki martwych dzieci. Bohater zastanawia się, czy jest dobry,...

Podobne wypracowania