Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw ojca w literaturze - opracowanie w oparciu o „Przypowieść o Synu Marnotrawnym” i inne teksty literackie

Dla każdego z nas postać ojca ma niebagatelne znaczenie dla kształtu naszego życia. Ojciec kochający nas mądrą, pełną wyrozumiałości i troski miłością, stanowi podporę we wszelkich problemach i przygotowuje do samodzielnego życia w zgodzie z podstawowymi zasadami moralnymi. Nie każdy ma jednak szczęście być dzieckiem wzorcowego ojca, niektórzy uciekają bowiem od swoich obowiązków i odpowiedzialności za istotę powołaną do życia, inni zaś nie potrafią wytyczyć rozsądnych granic pomiędzy czułością a wychowywaniem. Korzystając z ogromnej różnorodności postaw, literatura eksploatuje wątek ojca na wielu płaszczyznach, obrazując w jaki sposób ta postać wpływa na charakter i motywacje psychologiczne kolejnych postaci.

Wedle Biblii wszyscy ludzie są wspólnotą, która posiada ojca w Bogu. To On powołał nas do życia i pokazał w jaki sposób powinniśmy z niego korzystać, ostateczne wybory pomiędzy dobrem a złem pozostawił jednak w gestii naszej wolnej woli. Jego „metody wychowawcze” wobec ludzkości przeszły pewną ewolucję pomiędzy czasami opisanymi w Księdze Starego Testamentu a okresem po zstąpieniu i męczeńskiej śmierci Chrystusa, który stał się treścią drugiej Księgi Biblii. Bóg nowotestamentowy nie jest już...

Podobne wypracowania