Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Świętoszek” - „Świętoszek” jako atak na zło i głupotę. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Świętoszek” powstał, aby obnażyć i napiętnować najbardziej palące wady ówczesnego społeczeństwa francuskiego - hipokryzję oraz dewocję. Śmiało można jednak stwierdzić, iż przywary te nieobce są także współczesnym, dlatego też utwór ten możemy potraktować jako nieustannie aktualną, satyrę na ludzkie słabości.

Molier na przykładzie tytułowego Świętoszka, pokazuje nam cechy, których powinniśmy się wystrzegać. Jednak na tym nie kończy. Ostrzega przed fałszem, który kryć się może, pod pozorami sympatii i moralności.

Tartuffe, pozorując oddanie i pobożność, zaskarbia sobie przyjaźń i szacunek pana domu oraz jego matki. Doceniają oni skromność, dobro i pokorę Tartuffe’a, nie zdając sobie sprawy, iż jest to tylko maska, pewna kreacja, wyłącznie na pokaz. Sam Świętoszek, jest w istocie okrutnym, nieliczącym się z nikim oszustem, pragnącym jedynie wykorzystać rodzinę. Pani Pernelle oraz jej syn, Orgon, są przekonani o szczerych zamiarach mężczyzny, który na ich oczach leży krzyżem w kościele, spuszcza wzrok przy zbyt odważnie ubranych kobietach i deklaruje swe głębokie przywiązanie do wiary chrześcijańskiej.

Molier ostrzega - nie wierzcie pozorom, bo może to szybko doprowadzić do zguby. Nie jest to jednak...

Podobne wypracowania