Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Lem - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Lem (1921-2006) to najczęściej tłumaczony na języki obce pisarz pochodzenia polskiego, twórca literatury science-fiction. Jego nazwisko wymieniane jest w czołówce najważniejszych twórców, wnoszących istotny wkład w rozwój współczesnej literatury fantastyczno-naukowej.

Pisarz przychodzi na świat we Lwowie, gdzie spędza dzieciństwo oraz młodość. W 1940 r. podejmuje studia medyczne na Lwowskim Uniwersytecie Medycznym. W tym samym czasie ze względu na pochodzenie (żydowska inteligencja) nie został przyjęty na Politechnikę Lwowską. W okresie okupacji dzięki fałszywym dokumentom rodzina Lema unika osadzenia w getcie. Młody Lem pracuje w niemieckiej firmie odzyskującej materiały z uszkodzonej broni. Po wojnie kontynuuje studia medyczne na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Egzaminów końcowych nigdy nie złoży, gdyż chce w ten sposób uniknąć obowiązkowej służby wojskowej. Na stałe mieszka już w Krakowie.

Debiutuje powieścią w odcinkach „Człowiek z Marsa” (1946 r.), w katowickim czasopiśmie „Nowy Świat Przygód”. Przez szereg lat współpracuje z „Kuźnicą”, „Żołnierzem Polskim”, „Odrą”, „Tygodnikiem Powszechnym”,...

Podobne wypracowania