Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Łukasz Górnicki - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Łukasz Górnicki urodził się w 1527 roku koło Oświęcimia. Po uzyskania podstawowego wykształcenia został sprowadzony przez wuja Stanisława Gąsiorka do Krakowa. Tam pod jego kuratelą prawdopodobnie odbył studia, a następnie rozpoczął pracę na dworze królewskim. Jego kariera dworska rozpoczęła się od stanowiska sekretarza biskupa krakowskiego oraz pisarza kancelaryjnego. Następnie poeta przyjął niższe święcenia kapłańskie pozwalające mu otrzymywać dochody z kilku probostw.

W trakcie pełnienia służby dworskiej Łukasz Górnicki kilkakrotnie wyjeżdżał poza granice Rzeczypospolitej. Najbardziej godnym wspomnienia jest wyjazd do Pragi, w której poeta podjął studia na uniwersytecie. Po powrocie awansował na stanowiska sekretarza, a następnie bibliotekarza na dworze Zygmunta II Augusta. Jednocześnie uzyskuje dochody z licznych starostw. Okres służby dworskiej Górnicki uwiecznił w pamiętniku zatytułowanym „Dzieje w Koronie Polskiej (…) od roku 1538 aż do roku 1572”. Dzieło to zostało wydane dopiero po śmierci poety.

Łukasz Górnicki był wybitnym renesansowym pisarzem i poetą. Dzięki wszechstronnemu wykształceniu oraz wybitnym zdolnościom pisarskim postać tę należy postrzegać jako wybitnego humanistę. Humanistyczną...

Podobne wypracowania