Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ekspresjonizm w twórczości Jana Kasprowicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ekspresjonizm to kierunek w sztuce i literaturze występujący głównie w I połowie XX wieku, jego apogeum przypada zaś na lata 30. Jego poetyka cechuje się wyrazistymi emocjami, licznymi dysonansami, dysharmonią, kontrastem. Rzeczywistość ulega w dziełach ekspresjonistów deformacji, przybiera formy groteskowe, hiperboliczne, hybrydyczne. W celu uzyskania silnego wyrazu twórcy sięgali od prowokujące formy i treści, do sennych koszmarów, zniekształceń rzeczywistości, karykaturalnych przedstawień.

Czołowym przedstawicielem polskiego ekspresjonizmu był obok Stanisława Przybyszewskiego i Tadeusza Micińskiego – Jan Kasprowicz. Jego dwa zbiory hymnów: „Ginącemu światu” i „Salve Regina” stanowią doskonałą realizację „poetyki krzyku”. Już sam wybór gatunku literackiego jest znamienny: hymn to gatunek charakterystyczny dla „wieków średnich” – czasu, który budził szczególne zainteresowanie wśród ekspresjonistów ze względu na bliskość średniowiecznego człowieka z siłami nadprzyrodzonymi.  Oprócz tego patetyczność, podniosły styl, rozmiary utworu dawały pole do popisu poszukującym niezwykłości i wrażeń twórcom.

„Dies...

Podobne wypracowania