Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motywy mitologiczne w literaturze - motywy mitologiczne w poezji współczesnej

motywy mitologiczne, poezja współczesna, poezja, literatura współczesna,

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nie sposób nie zgodzić się z twierdzeniem, że kultura antyczna była jednym z filarów obecnej cywilizacji europejskiej. Przejawy tego dawno minionego okresu widoczne są w niemal każdej dziedzinie naszego życia, poczynając od prawa, medycyny, kończąc zaś na filozofii. Jednak najbardziej czytelne są one właśnie w sztuce, która do dzisiaj czerpie pełnymi garściami z dorobku starożytnych Greków. Przyjrzyjmy się kilku motywom mitologicznym użytym przez polskich poetów współczesnych.

Jednym z najczęściej nawiązujących do antyku twórców jest Zbigniew Herbert. Na przykład w wierszu „Dedal i Ikar” przywołuje on dwójkę konstruktorów uciekających z Krety. Utwór stylizowany jest na rozmowę między bohaterami. Skrzydła stanowią tylko ozdobę, nieludzki atrybut człowieczeństwa, co jest paradoksalne, który pozwala przenikliwie spojrzeć w dół i dostrzec to, co piękne w życiu. Należy jednak pamiętać, że stąpa się po ziemi. Te słowa zupełnie nie trafiają do młodzieńca. On nie potrafi zobaczyć niczego pięknego, jest zanurzony w „misie cieni”, którą jest ziemia. Następnie pojawia się opis katastrofy i spadającego młodzieńca. Wszystko zostaje podsumowane komentarzem: „Był...

Podobne wypracowania