Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wizja rewolucji w „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego - opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Stefana Żeromskiego pt.: ,,Przedwiośnie” wyrasta z niepokojów pisarza o sytuację społeczno-polityczną państwa polskiego po odzyskaniu upragnionej niepodległości w 1918 roku. Jest ona aktem ostrzeżenia przed rozpowszechniającymi się głosami o konieczności powszechnej rewolucji. Pisarz był jej zagorzałym przeciwnikiem. Niestety jego utwór został mylnie zrozumiany przez wielu Polaków, co oburzyło autora ,,Przedwiośnia” i zmusiło go do wyjaśnień, mówił: ,,nigdy nie byłem zwolennikiem rewolucji, czyli mordowania ludzi przez ludzi z racji rzeczy, dóbr, pieniędzy - we wszystkich swych pismach, w <<Przedwiośniu>> najdobitniej, potępiałem rzezie i kaźnie bolszewickie. Nikogo nie wzywałem na drogę komunizmu, lecz za pomocą tego utworu literackiego usiłowałem, o ile to możliwe, zabiec drogę komunizmowi, ostrzec, przerazić, odstraszyć”. I takie też wrażenie wywołuje w czytelniku przedstawiona w powieści rewolucja rosyjska.

Główny bohater utworu - Cezary Baryka jest świadkiem przerażających rozruchów i walk w Rosji wybuchłych w 1917 roku. Początkowo ludzie nie zdają sobie nawet sprawy czym jest i czym może być rewolucja. Później przekonują się o jej destrukcyjnej sile. W Baku zostają zamknięte...

Podobne wypracowania