Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - Motyw miłości i rodziny w „Nocach i dniach” Dąbrowskiej. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej opisują losy rodziny Niechciców. W czterech tomach zawarte jest trzydzieści lat życia poszczególnych pokoleń. Akcja zaczyna się w latach 80. XIX wieku, a kończy w okresie pierwszej wojny światowej. Powieść ma rozbudowaną fabułę, jest wielowątkowa. W niniejszym opracowaniu skupię się na motywie rodziny i miłości.

Miłość między Barbarą i Bogumiłem nie była łatwą. Bohaterowie, tak różni od siebie, przeszli wiele, zanim ich uczucie się ugruntowało. Bogumił pokochał Barbarę od pierwszego wejrzenia, ona niestety nawet go nie zauważała. Wychodząc za niego kierowała się względami pragmatycznymi. Nie chciała być sama, poza tym swoim ślubem chciała zemścić się na Józefie Tolibowskim, swojej pierwszej miłości. Barbara powoli zaczęła darzyć Bogumiła uczuciem. Nie mówiła o miłości, za to ją okazywała. Była niezwykle pracowita i przykładała się do roli gospodyni. Zawsze czekała na męża z obiadem, a gdy się spóźniał, wychodziła mu naprzeciw. Kiedy jako małżeństwo borykali się z różnymi problemami, ich uczucie było wystawione na próbę; szczególnie wtedy, gdy zmarło ich pierwsze dziecko, Piotruś. Chłopiec zachorował i szybko umarł. Barbara śmiercią syna obwiniła męża. Długo nie mogła...

Podobne wypracowania