Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - Motyw miłości i rodziny w „Nocach i dniach” Dąbrowskiej. Opracowanie

„Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej opisują losy rodziny Niechciców. W czterech tomach zawarte jest trzydzieści lat życia poszczególnych pokoleń. Akcja zaczyna się w latach 80. XIX wieku, a kończy w okresie pierwszej wojny światowej. Powieść ma rozbudowaną fabułę, jest wielowątkowa. W niniejszym opracowaniu skupię się na motywie rodziny i miłości.

Miłość między Barbarą i Bogumiłem nie była łatwą. Bohaterowie, tak różni od siebie, przeszli wiele, zanim ich uczucie się ugruntowało. Bogumił pokochał Barbarę od pierwszego wejrzenia, ona niestety nawet go nie zauważała. Wychodząc za niego kierowała się względami pragmatycznymi. Nie chciała być sama, poza tym swoim ślubem chciała zemścić się na Józefie Tolibowskim, swojej pierwszej miłości. Barbara powoli zaczęła darzyć Bogumiła uczuciem. Nie mówiła o miłości, za to ją okazywała. Była niezwykle pracowita i przykładała się do roli gospodyni. Zawsze czekała na męża z obiadem, a gdy się spóźniał, wychodziła mu naprzeciw. Kiedy jako małżeństwo borykali się z różnymi problemami, ich uczucie było wystawione na próbę; szczególnie wtedy, gdy zmarło ich pierwsze dziecko, Piotruś. Chłopiec zachorował i szybko umarł. Barbara śmiercią syna obwiniła męża. Długo nie mogła dojść do siebie, była depresyjna i apatyczna. Z tego powodu Bogumił chciał popełnić samobójstwo. Trudny charakter żony, ciągłe odpychanie sprawiły, że Bogumił dopuścił się zdrady. Bardzo tego żałował. Barbara mu wybaczyła. Przez całe życie wzajemnie sobie pomagali, wspierali, ich miłość była podbudowana przyjaźnią.

Niechcicowie mieli jeszcze trójkę dzieci. Najstarsza, Agnieszka, odziedziczyła dobry i spokojny charakter po ojcu, za to wytrwałość w dążeniu do celu i ambicje po matce. Na studiach w Lozannie poznała Marcina, w którym się zakochała, i za którego wyszła za mąż. Emilka, młodsza od Agnieszki, nie odziedziczyła tak jak siostra zamiłowania do nauki. Za to szybko przywiązywała się do ludzi. Najmłodszy z rodzeństwa Tomasz był ukochanym dzieckiem Barbary. To z nim rodzice mieli najwięcej problemów wychowawczych. Chłopiec kradł, nadużywał alkoholu i kłamał.

Miłość między małżonkami była dojrzała. Paradoksalnie, przeszkody życiowe sprawiały, że była jeszcze silniejsza. Bogumił i Barbara mocno kochali dzieci. Stworzyli im dom pełen ciepła i miłości, przekazali wartości, którymi należy się w życiu kierować.

Podobne wypracowania do Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - Motyw miłości i rodziny w „Nocach i dniach” Dąbrowskiej. Opracowanie