Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Nałkowska „Granica” - „Granica” jako powieść psychologiczna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść psychologiczna to taki utwór literacki, w którym autor rezygnuje z innych aspektów lub zmniejsza ich znaczenie (np. wartka akcja) na rzecz głębokiej analizy psychologicznej bohaterów. Taką powieścią niewątpliwie jest „Granica” Zofii Nałkowskiej. Autorka wchodzi w psychikę bohaterów, opisuje ich uczucia i stany emocjonalne, przez co czytelnik jest w stanie zrozumieć motywy ich działania. By tego rodzaju wiwisekcja mogła się udać, Nałkowska nie wprowadza całej galerii postaci, ogranicza je do tych najistotniejszych dla powieści i na nich skupia swoją uwagę.

Warto przyjrzeć się Justynie. Autorka głęboko zajrzała w psychikę młodej, doświadczonej przez życie dziewczyny. Niezwykle obszerne i wnikliwie opisała jej uczucia po dokonanym zabiegu aborcji, kiedy to dziewczyna popadła w rozpacz. Czytelnik dzięki temu wie, że dziewczyna rzeczywiście ogromnie cierpiała i dręczyły ją wyrzuty sumienia z powodu zabicia własnego dziecka.

Również psychika Zenona została wnikliwie opisana. Już podczas studiów zarabiał pisząc do gazety artykuły, które nie wyrażały jego poglądów, lecz poglądy właściciela pisma. Zenon wiedział, że nie jest to zgodnie z jego sumieniem, ale potrzebował pieniędzy na ukończenie...

Podobne wypracowania