Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw szaleństwa w literaturze - Motyw szaleństwa w „Granicy” Nałkowskiej. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szaleństwo to bardzo gwałtowny, ekstremalny stan emocjonalny, w którym człowiek robi rzeczy najstraszniejsze, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji działania pod wpływem emocji. Szaleństwo może być efektem napięcia nerwowego. Może ono oznaczać, potocznie, działanie radykalne, nieprzemyślane, kontrowersyjne lub też trwały stan psychiczny – chorobę psychiczną.

Motyw szaleństwa widoczny jest w „Granicy” Zofii Nałkowskiej. Dotyczy on postaci Justyny. Dziewczyna w napadzie szaleństwa szpeci ukochanego, oblewając go żrącą substancją. Jest to efekt wcześniejszych wydarzeń, które wstrząsnęły życiem dziewczyny i doprowadziły do jej załamania nerwowego. Justynę Bogutównę zniszczyła miłość do mężczyzny, dla którego – jak się miało okazać – nic ona nie znaczyła. Zakochana dziewczyna wiązała duże nadzieje z Zenonem Ziembiewiczem, podczas gdy ten zwyczajnie się nią zabawił. Momentem kulminacyjnym, który najbardziej przyczynił się do szaleństwa Justyny, była aborcja dokonana pod presją ojca dziecka. Zenon nie chciał mieć dziecka z Justyną. Dał jej pieniądze na zabieg, którego ona dokonała bez namysłu. Później w dziewczynie odezwały się wyrzuty sumienia. Dręczyły ją myśli o nienarodzonym dziecku. Nie mogła...

Podobne wypracowania