Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Puszkin „Eugeniusz Oniegin” - interpretacja dzieła

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aleksander Puszkin jest jednym z najwybitniejszych pisarzy rosyjskich. Po ukończeniu edukacji dołączył się do grup poetyckich. Początkowo pisał śmiałe wiersze poetyckie, aby w późniejszym okresie tworzyć dłuższe formy literackie. Poeta, dramaturg i prozaik, który jest uważany za twórcę rosyjskiego języka literackiego. Jego zasługi dla literatury rosyjskiej są porównywalne do zasług Adama Mickiewicza na gruncie polskim.

Puszkin jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli rosyjskiego romantyzmu. Znana jest przyjaźń Puszkina z Mickiewiczem, wymiana korespondencji. Warto zwrócić uwagę, że Aleksander Puszkin umarł śmiercią iście romantyczną – w wyniku ran odniesionych podczas pojedynku, który odbywał się z powodu obrażenia honoru jego żony.

Utwór „Eugeniusz Oniegin” powstał na zesłaniu. Ten poemat dygresyjny powstawał ponad siedem lat (autor podaje dokładną liczbę dni, które poświęcił na napisanie dzieła). W całości został wydany w druku w 1833 roku. „Eugeniusz Oniegin” opowiada o losach tytułowego bohatera, który jest typowym przedstawicielem ówczesnej epoki. Oniegin to romantyk-indywidualista, młodzieniec pochodzący z bardzo biednej, ziemiańskiej rodziny, cierpiący...

Podobne wypracowania