Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Naturalizm w powieści „Germinal” Emila Zoli

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Naturalizm to nurt w literaturze, który we Francji pojawia się pod koniec XIX wieku. Głównymi cechami naturalizmu są: skoncentrowanie na rzeczywistości, próba opisania w literaturze życia ludzi, który mieszkają w dzielnicach brudnych i biednych. Pisarze opisywali trud, nędzę i brud z chirurgiczną dokładnością, starali się wprowadzić czytelnika w problem dzieci wychowujących się na ulicy, kobiet z domów publicznych i biedaków mieszkających w rynsztokach. Nie unikali trudnych i drażliwych tematów, starając się pokazywać rzeczywistość taką, jaka jest – z dramatycznymi warunkami mieszkaniowymi i zawodowymi, z brakiem zaplecza socjalnego dla robotników, z zaznaczeniem determinujących zachowania ludzkie popędów czy pogardą dla słabszych i biedniejszych.

Powieść „Germinal” pokazuje rewolucję robotniczą. Akcję powieści pisarz umieszcza w kopalni znajdującej się w północnej Francji. Stefan – główny bohater – przybywa do kopalni w poszukiwaniu pracy. Niemile zaskoczony panującymi tam warunkami i niskimi płacami, zaprzyjaźnia się z rosyjskim anarchistą, który wpaja mu idee socjalistyczne. Niebawem w kopalni wybucha bunt. Zamieszki zostają wyciszone przez wojsko –...

Podobne wypracowania