Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Kossak-Szczucka „Pożoga” - Motyw rusyfikacji w „Pożodze” Kossak-Szczuckiej. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pożoga” Zofii Kossak-Szczuckiej to powieść autobiograficzna opowiadająca o wydarzeniach rozgrywających się na Wołyniu w latach 1917-1919. Dochodzi tam do konfliktów narodowościowych między Polakami, Ukraińcami i Rosjanami. Bolszewicy w swojej ekspansji na zachód zapragnęli włączyć te ziemie w terytoria własnego państwa. Ich propaganda mierzyła w Polaków, buntując przeciw nim mieszkańców Wołynia.

Celem rusyfikacji było wyrugowanie polskości z tych ziem. Ludzie zakorzenieni w tym miejscu, połączeni z nim specjalną więzią, byli mordowani i wyrzucani ze swoich domostw. Nie było to postępowanie podobne do zabiegów opisanych przez Żeromskiego w „Syzyfowych pracach”. Była to praktyka iście wojenna, mająca na celu jak najszybsze pozbycie się Polaków. Prześladowania ze strony bolszewików doznała na własnej skórze autorka. Ukrywała się ona jako szwaczka, by nie zwracać na siebie uwagi ludzi wrogo nastawionych do ziemiaństwa i mieszkańców Rzeczypospolitej.

W ogniu przemocy, ale też ze względu na prywatną korzyść, wielu ludzi zupełnie zmienia przyświecające im idee. Przykładem niech będą Wołk i Małańczuk, będący jak chorągiewki na wietrze, zmieniający swoje poglądy zależnie od zaistniałej...

Podobne wypracowania