Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Siłaczka” - charakterystyka porównawcza Stasi Bozowskiej i Pawła Obareckiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stasia Bozowska i Paweł Obarecki to główne postaci noweli Stefana Żeromskiego „Siłaczka”. Początkowo bohaterowie mają wiele cech wspólnych, które wraz z upływem czasu i rozwoju akcji  ostatecznie ukazują prawdziwe cechy ich charakterów, różniące się od siebie diametralnie.

Stasia jest młodą kobietą, bardzo ubogą, co odzwierciedla się w jej zawsze niemodnym i niezbyt dobrze dopasowanym ubiorze. Jej powołaniem życiowym jest pomoc innym – początkowo chce zostać lekarzem, lecz kiedy trudne warunki materialne nie pozwalają jej na to, wybiera edukację i nauczanie, w którym widzi szansę rozwoju dla społeczeństwa oraz zwiększenia komfortu ludzkiego życia. Stasia jest postacią bardzo silną i zdeterminowaną, zdolną do poświęceń w imię swoich ideałów. Jest postacią na wskroś pozytywistyczną – skoncentrowaną na utylitaryzmie i służbie w interesie społeczeństwa, również kultywującą działanie i aktywizm. Jej oddanie i determinacja nie pomagają jej jednak w spełnieniu marzeń, ponieważ zapada na gruźlicę i w krótkim czasie umiera. Niewątpliwie jednak oddaje wielką przysługę swoim uczniom, otwierając ich oczy na leżące w ich zasięgu możliwości i tym samym zmieniając ich życie.

Paweł początkowo...

Podobne wypracowania