Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa” - charakterystyka Pana Kleksa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ambroży Kleks, tytułowy bohater powieści Jana Brzechwy, to postać baśniowa. Ekstrawagancki wychowawca i eksperymentator prowadzi najbardziej niezwykłą akademię pod słońcem. Uczy w niej przedziwnych umiejętności i stosuje niespotykane w szkołach metody. Wszystko, co wiąże się z Panem Kleksem i jego akademią, jest fantastyczne i nadzwyczajne.

Już sam wygląd Pana Kleksa świadczy o jego ekstrawagancji. Jest to człowiek średniego wzrostu, o bujnym zaroście. Długi wąs w pomarańczowym kolorze i bujna czarna broda zasłaniają znaczną część twarzy profesora. Mimo to można na niej dojrzeć wiele żółtych i czerwonych piegów, które zdaniem ich posiadacza: „(...) znakomicie działają na rozum i chronią przed katarem”. Na dużym i ruchliwym nosie osadzone ma spore binokle. Srebrne oprawki szkieł trzymają się na nosie w jakiś tajemniczy sposób, ponieważ nie mają uchwytów wsuwanych za uszy. Zarówno ruchliwy nos, jak i przenikliwe spojrzenie pozwalają Panu Kleksowi dojrzeć i wyczuć więcej, niż widać na pierwszy rzut oka; czasem przenika myśli lub naturę innych ludzi.

Cała postać Pana Kleksa jest niezwykle kolorowa. Oprócz pomarańczowych wąsów i czarnej brody ma na głowie wielobarwną czuprynę. Ale nie tylko jego włosy...

Podobne wypracowania