Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opisz bitwę na Placu Broni - „Chłopcy z Placu Broni” Ferenc Molnar

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tuż przed słynną bitwą o Plac Broni panowało zdenerwowanie. Przeprowadzano po obu stronach liczne ćwiczenia, manewry i przygotowania. Boka wprowadził stan wojenny i został generałem. Rozkazał wszystkim iść na swoje posterunki. Całkowity plan pobicia czerwonych koszul opierał się o upozorowanie ucieczki i atak od tyłu. W każdym posterunku zrobiono skład bomb piaskowych.

Gdy Boka zauważył, iż nieprzyjaciel nadciąga, wszystkim udzieliło się zdenerwowanie. Ważyły się teraz losy całego ich państwa. Przewodniczący nakazał zatrąbić na trąbce Kolnayowi, który zastępował Nemeczka na stanowisku adiutanta. Czerwone koszule weszły na plac i zaczęły atakować. Wtedy na znak Boki wszyscy chłopcy z Placu Broni zaczęli uciekać. Druga część czerwonych koszul stała nie opodal ulicy Marii i nie ruszała się z miejsca, wtedy generał odkrył, że Feri Acz miał dokładnie taki sam plan jak chłopcy z Placu Broni.   

Boka rozkazał Kolnayowi, aby ten przekazał kilku fortecom, aby nie atakowały wroga bez jego wyraźnego nakazu. Barabasz przebywający w skrajnej fortecy bombardował atakującego Pastora. Forteca numer dwa przestała strzelać, zabrakło im piaskowej amunicji. Wtedy Boka postanowił zaatakować. Otworzył drzwi tej części chłopców, którzy „w panice”...

Podobne wypracowania