Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Dickens „Opowieść wigilijna” - przemiana Ebenezera Scrooge'a - opis, opowiadanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Opowieść Wigilijna” to opowieść o cudzie, jaki zdarza się w tę szczególną noc w roku. Dzięki interwencji nadprzyrodzonych sił Ebenezer Scrooge z chciwego samotnika, staje się człowiekiem hojnym i pełnym dobroci. Nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy głównego bohatera, gdyby jego dawny przyjaciel nie powrócił do niego pod postacią ducha i nie przestrzegł go przed konsekwencjami życia, jakie Scrooge prowadził. Marley zapowiedział przyjacielowi wizytę trzech duchów, które miały mu pokazać przeszłe, obecne i przyszłe Święta Bożego Narodzenia. To za sprawą tych duchów Scrooge staje się innym, lepszym i szczęśliwszym człowiekiem.

Na początku utworu poznajemy Scrooge’a jako człowieka skąpego, nielubianego i samotnego. W wigilijny wieczór, jak każdego dnia, pracuje ze swoim kancelistą w źle ogrzewanym kantorze. Na każdym kroku widać jego przesadną oszczędność. Cierpi na niej przede wszystkim jego pracownik, który potwornie marznie, ale nie może dołożyć do ognia ani węgielka, ponieważ pracodawca cały czas go pilnuje. Ponadto zarobki kancelisty są bardzo niskie, mimo iż pracuje uczciwie od wielu lat. Scrooge, choć jest człowiekiem bogatym, nie pozwala sobie na żadne zbytki, sam mieszka w starym domu, który...

Podobne wypracowania