Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cyprian Kamil Norwid „Pierścień wielkiej damy” - opracowanie dramatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cyprian Kamil Norwid jest jedną z najciekawszych postaci romantyzmu polskiego. Tajemniczy, przez długie lata niedoceniany, odkryty dopiero przez Zenona Przesmyckiego (pseudonim Miriam), umarł w biedzie i zapomnieniu.

Twórczość tego wszechstronnego artysty (był rysownikiem, poetą, prozaikiem, dramatopisarzem) uważana jest za dość hermetyczną. Odbioru czytelniczego nie ułatwiają liczne przemilczenia, wykropkowania czy niedomówienia. Jednak dla pewnej grupy czytelników jest to niezaprzeczalny atut świadczący o głębi intelektu oraz specyficznej koncepcji poetyckiej opierającej się na wadze tego, co niewypowiedziane.

Zmienne koleje losu oraz wrodzone samotnictwo sprawiły, iż twórczość Norwida cechuje się wizyjnością, oniryzmem połączonymi z ostrą refleksją na temat ówczesnych czasów oraz intelektualnym podejściem do problemów filozoficznych.

„Pierścień wielkiej damy” jest powszechnie nazywany „białą tragedią”, gdyż nie występują w niej krwawe czy drastyczne sceny. Nie dopatrzymy się tam fizycznej brutalności ani dosłownie  agresywnego zachowania kogokolwiek. Jest to więc tragedia w nowoczesnym rozumieniu tego słowa – Norwid zdaje się mówić, iż tragiczność niekoniecznie...

Podobne wypracowania