Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Dickens „Opowieść wigilijna” - wyjaśnienie tytułu powieści. Opracowanie

„Opowieść wigilijna” Karola Dickensa to wspaniała lektura dla każdego. Autor wprowadza  czytelników, w zaczarowany świat przeżyć i ludzkich pragnień. Tytuł utworu jest niezwykle sugestywny, możemy go odczytać zarówno na poziomie znaczenia dosłownego.

W głównej mierze jest to opowieść. Według słownika terminów literackich opowieść to „Narracyjny utwór prozą o objętości przekraczającej rozmiary noweli lub opowiadania, krótszy natomiast od powieści. (…) Dla opowieści znamienna jest przede wszystkim jednowątkowa fabuła, respektująca chronologiczny układ zdarzeń o dość luźnej budowie, wprowadzająca sytuacje epizodyczne (epizod), nasycona motywami statycznymi, (…), analizami psychologicznymi, rozmyślaniami bohatera”.

W „Opowieści wigilijnej” znajdujemy niemal wszystkie elementy, które składają się na bycie utworu opowieścią. Mamy tutaj kilkudziesięciostronicowy utwór, a więc mniejszy od powieści, większy od noweli, opowiadania; z narracją trzecio osobową (narrator ujawnia się, wprowadza odautorskie komentarze). Chronologia wydarzeń jest zachowana, choć mamy retrospekcje a nawet wgląd w przerażającą przyszłość. Jest tu również jednowątkowa fabuła - skoncentrowanie się na problemach głównego bohatera - Ebenezera Scrooge’a oraz jego przemiany z czarnego charakteru w idealnie białą postać. Epizodycznie pojawia się postać skontrastowanego do Ebenezera Freda.

Utwór Dickensa jest także opowieścią o Wigilii i nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia. Akcja utworu zaczyna się w dzień poprzedzający Wigilię oraz trwa do końca następnego. Cała tematyka opowieści skoncentrowana jest wokół tychże świąt oraz sposobu ich spędzania i przeżywania. Święta Bożego Narodzenia stają się jakby osobnym bohaterem utworu. Jest mowa o nich w każdym momencie akcji. Jeżeli nie bezpośrednio, to występują w tle.

Wielkim propagatorem Bożego Narodzenia jest Fred, siostrzeniec głównego bohatera, Ebenezera Scrooge’a. Mówi o nich same dobre rzeczy: „(…) istnieją rzeczy, które wiele przyniosły mi dobrego, acz nie dały mi żadnych materialnych korzyści. Boże Narodzenie do nich właśnie należy”.

Utwór Karola Dickensa to opowieść także o tej znaczącej nocy wigilijnej, podczas której głównego bohatera odwiedzają Duchy Świąt Bożego Narodzenia - tych dawnych, teraźniejszych i przyszłych. W tę właśnie magiczną noc Ebenezer Scrooge odnajduje samego siebie, ma możliwość zrozumienia powagi życia. Pod wpływem tego, co widzi - radosnych świąt u siostrzeńca Freda, w domu Boba, Cratchitów, górników, na latarni morskiej przeżywa wewnętrzną przemianę.

„Opowieść wigilijna” to w każdym calu opowieść i wigilijna - opowieść o potrzebie zmiany swojego życia, o tym, jaką radość daje świąteczny czas wszystkim ludziom. To one łączą obcych sobie. Sam wigilijny nastrój zarysowany jest tutaj z niezwykłą subtelnością, realizmem. Mamy wrażenie, że wyglądając za okno podczas czytania książki, zobaczymy płatki śniegu, palące się lampki i przystrojone choinki.

Tytuł opowieści jest tytułem dosłownym, opisującym dokładnie wszystko to, co zawarł w niej autor. To wspaniała lektura przeznaczona właściwie do czytania tylko w czasie nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, specjalnie na tę ciepłą pogodną porę.  

Podobne wypracowania do Charles Dickens „Opowieść wigilijna” - wyjaśnienie tytułu powieści. Opracowanie