Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Dickens „Opowieść wigilijna” - wyjaśnienie tytułu powieści. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Opowieść wigilijna” Karola Dickensa to wspaniała lektura dla każdego. Autor wprowadza  czytelników, w zaczarowany świat przeżyć i ludzkich pragnień. Tytuł utworu jest niezwykle sugestywny, możemy go odczytać zarówno na poziomie znaczenia dosłownego.

W głównej mierze jest to opowieść. Według słownika terminów literackich opowieść to „Narracyjny utwór prozą o objętości przekraczającej rozmiary noweli lub opowiadania, krótszy natomiast od powieści. (…) Dla opowieści znamienna jest przede wszystkim jednowątkowa fabuła, respektująca chronologiczny układ zdarzeń o dość luźnej budowie, wprowadzająca sytuacje epizodyczne (epizod), nasycona motywami statycznymi, (…), analizami psychologicznymi, rozmyślaniami bohatera”.

W „Opowieści wigilijnej” znajdujemy niemal wszystkie elementy, które składają się na bycie utworu opowieścią. Mamy tutaj kilkudziesięciostronicowy utwór, a więc mniejszy od powieści, większy od noweli, opowiadania; z narracją trzecio osobową (narrator ujawnia się, wprowadza odautorskie komentarze). Chronologia wydarzeń jest zachowana, choć mamy retrospekcje a nawet wgląd w przerażającą przyszłość. Jest tu również jednowątkowa fabuła - skoncentrowanie...

Podobne wypracowania