Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mikołaj Sęp Szarzyński - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zapomniany na wiele pokoleń autor „Rytmów abo wierszy polskich” zawdzięcza swój powrót do grona twórców istniejących we współczesnej historii literatury Janowi Błońskiemu. Monografia literaturoznawcy z 1957 r. poświęcona barokowemu poecie zapoczątkowała swego rodzaju „modę na Sępa Szarzyńskiego”, która wśród pewnych kręgów trwa po chwilę obecną.

Barokowy egzystencjalista przychodzi na świat ok 1550 r. w okolicach Lwowa, w szlacheckiej rodzinie posługującej się herbem Junosza. Ojciec Mikołaja to wpływowy i majętny podstoli lwowski. Poeta otrzymuje zatem kompleksowe i wszechstronne wykształcenie. Studiuje na uniwersytetach w Wittenberdze, Lipsku, prawdopodobnie także we Włoszech i Szwajcarii. Po powrocie do kraju zakłada rodzinę i zamieszkuje w okolicach Przemyśla.

Szarzyński tworzył zarówno po łacinie, jak i po polsku. Chronologicznie okres jego aktywności literackiej przynależy do epoki renesansu, jednakże nowatorstwo poruszanych przez niego motywów oraz wyznawana filozofia każe go uznawać za prekursora baroku na ziemiach polskich. Pierwsze teksty Szarzyńskiego powstały prawdopodobnie w okolicach 1567 r., kiedy to umiera jego ojciec i poeta tworzy m.in. poświęcone...

Podobne wypracowania