Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Daniel Naborowski „Róża” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Róża” jest jednym z bardziej skomplikowanych utworów Daniela Naborowskiego, o którego solidnym wykształceniu w dziedzinie historii i kultury świadczą obecne w wierszu liczne odniesienia do epok wcześniejszych.

Utwór dedykowany jest hetmanowi wielkiemu litewskiemu Krzysztofowi Radziwiłłowi herbu Trąby, wojewodzie wileńskiemu. Książę, podobnie jak sam Naborowski, był gorliwym wyznawcą kalwinizmu, a przy tym mecenasem poety od czasu, gdy w 1620 r. zmarł poprzedni protektor Naborowskiego - Janusz Radziwiłł.

W utworze poeta jasno określa swoje poddanie względem patrona: nazywa siebie „sługą” i w wyraźny sposób daje do zrozumienia, iż Krzysztof Radziwiłł w pełni zasługuje na ofiarowywany mu dar.

Tematem przewodnim wiersza jest tytułowa róża, przedstawiona w wielu odsłonach, choć w wierszu mamy przede wszystkim mnóstwo odniesień do mitologii: pojawia się Zefir, Wenus, Muza itd. Sam topos róży jednak pochodzi już z czasów starożytnej Grecji (np. różanopalca Eos), a przywołanie scen mitologicznych nadaje utworowi nastrój pewnej sielankowości, a także sprawia, iż jego wymowa postrzegana jest jako uniwersalna.

Nie tylko antyk stanowi odniesienie w wierszu....

Podobne wypracowania