Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Legenda o świętym Aleksym” - Charakterystyka św. Aleksego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Legenda o św. Aleksym” jest utworem znanym nie tylko w Polsce. Jej wersje znaleziono także w językach włoskim i starofrancuskim. Świadczy to o wielkiej popularności owej legendy, której powstanie datowane jest na XV w. Niestety, autor owego utworu – który jest przykładem bardzo popularnej w średniowieczu literatury hagiograficznej (z gr. hagios = „święty”, graphein = „pisać”), pozostaje nieznany.

Gatunek ten, wywodzący się ze starożytności, opisywał żywoty świętych przedstawiając ich zalety, czyny za życia oraz cuda i łaski będące udziałem ludzi po śmierci świętego. „Legendę o św. Aleksym” możemy nazwać poematem, ale także – kazaniem, gdyż zawiera charakterystyczną dla tego gatunku budowę: składa się ze wstępu, który zapowiada, o czym będzie przekaz, z wezwania do Boga z prośbą o łaski oraz z właściwego tekstu legendy.

Tekst opowiada historię tytułowego Aleksego, który mimo tego, iż pochodził z bogatej rzymskiej rodziny, zdecydował się na samotną żebraczą tułaczkę po świecie. O kroku tym zdecydował w noc poślubną, wyznając małżonce Famijanie, iż nie mogą skonsumować związku, gdyż Bóg wybrał dla niego inne życie. Aleksy zabrał swój majątek i wyruszył w podróż...

Podobne wypracowania