Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie...” - interpretacja i analiza pieśni

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Jana Kochanowskiego pod tytułem „Wy, którzy pospolitą władacie”, czyli „Pieśń XIV” pochodzi z „Ksiąg wtórych”, które powstały najprawdopodobniej około roku 1570. Niedługi wiersz podzielony jest na pięć czterowersowych strof z rymami sąsiadującymi, dokładnymi. Utrzymana jest w konwencji bezpośredniego zwrotu do adresata - w tym przypadku do wszystkich tych, w których rękach spoczywa ogrom władzy w Rzeczypospolitej.

Już w pierwszym wersie pieśni poeta czarnoleski ujawnia bezpośredniego odbiorcę utworu. Wylicza, co ludzie, którzy mają władzę, mogą z nią zrobić. Każdy wpływowy obywatel jest znacznie potężniejszy od zwykłego człowieka, ale panujący muszą wiedzieć jedno - spełniają służbę bożą. Najważniejszym zadaniem rządzących jest dawanie ochrony i asekuracji dla osób będących pod ich ręką oraz pieczą. Spełniają posłannictwo boże, bo oto zostali nominowani na stanowisko podobne do tego bożego. Tak, jak Bóg sprawuje władzę nad wszechświatem i ludźmi, tak panujący panują nad ludźmi. Muszą jednak pamiętać, że dana im możliwość władzy jest tylko na chwilę. Poza tym z niej będą się musieli przed Stwórcą tłumaczyć:
„Miejcie to przed oczyma zawżdy swojemi,
Żeście...

Podobne wypracowania