Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dramat współczesny - „Kartoteka” Tadeusza Różewicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kartoteka” Tadeusza Różewicza jest właściwie antydramatem, ponieważ jej budowa zaprzecza podstawowym zasadom konstrukcji sztuki scenicznej. I nie chodzi o proste łamanie zasad trzech jedności, obowiązujących w antycznej tragedii, co miało miejsce już znacznie wcześniej, ale o negowanie takich aspektów dzieła jak bohater czy akcja. Pod tym względem dzieło Różewicza przypomina twórczość Samuela Becketta.

Różewicz kreuje antybohatera, postać, która odgrywa główną rolę, ale pozostaje bierna i obojętna. Bohater „Kartoteki” nie ma nawet własnej tożsamości. Występuje pod wieloma imionami, nie ma sprecyzowanego zawodu, wieku, a nawet wyglądu. Jest to postać rozmyta, pozbawiona cech indywidualnych. Zabieg taki ma na celu przedstawienie całego pokolenia, ale jest zaprzeczeniem sposobu kreowania bohatera dramatycznego. W tragedii antycznej to konflikt głównego bohatera stanowił oś napędową całej fabuły. Dramat romantyczny przedstawiał człowieka walczącego w imię jakiejś idei, każdy bohater miał przed sobą jakiś cel. Współczesny Bohater Różewicza nie ma żadnych dążeń ani marzeń, on po prostu jest na scenie, ale nie bierze udziału w zdarzeniach, mimo usilnych nalegań Chóru Starców:...

Podobne wypracowania