Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edmund Niziurski „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” - opracowanie utworu

Powieść została napisana przez Edmunda Niziurskiego, poczytnego autora powieści dla dzieci i młodzieży. Jest to książka, w której narrator opisuje swoje spotkania z Markiem, pechowym trzynastolatkiem, który ma niezwykłą zdolność do pakowania się w tarapaty, a do tego jest „piegowaty w sposób urągający wszelkim rozsądnym normom”. 

Akcja powieści rozgrywa się na warszawskim Żoliborzu, gdzie mieszka Marek. Wartka akcja, niebanalna fabuła, żart sytuacyjny, humorystyczne dialogi, to niewątpliwe zalety powieści Niziurskiego.

Utwór można uznać za moralizatorski, bo to w dniu, w którym Marek postanowił zrobić sobie wagary, zaczynają się jego poważne kłopoty – zostaje uprowadzony przez bandę złoczyńców i uwięziony w melinie, która znajduje się w podziemiach kościoła św. Bazylego. A wszystko przez fatalną pomyłkę – podmianę plecaków.

Porywacze – Albert Flasz, Teofil Bosman, Chryzostom Cherlawy, Ślepy Tadzio, Antos Turpis i Zezowaty, żądają od Marka, by pracował w więzieniu – jego zadaniem jest odrabianie zadań domowych za dzieci porywaczy.

Gdy Marek znika, sprawą zaczyna się interesować detektywistyczna drużyna harcerska wraz z Teodorem,...

Podobne wypracowania