Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lewis Carroll „Alicja w Krainie Czarów” - charakterystyka postaci

Alicja jest tytułową i zarazem główną bohaterką utworu Lewisa Carrolla. Poznajemy ją, gdy odpoczywa w ogrodzie. Ma blond włosy przewiązane czarną przepaską (dziś ukazuje się ją właśnie w taki sposób). Czytelnik od razu może wywnioskować, że bohaterka jest bardzo odważna i zarazem ciekawska.

Kiedy zobaczyła pędzącego przez ogród królika, pobiegła za nim. Nie zawahała się także wskoczyć do jego noty, choć nie widziała, co na nią tam czeka. W tajemniczej krainie, do której trafiła dziewczynka jest wiele przejść i korytarzy. Zainteresowana bohaterka chciałaby poznać każdy z nich. Jawi się nam jako postać bardzo zaradna. Potrafi poradzić sobie z rozmaitymi trudnościami. Kiedy okazało się, że jest za duża, aby zmieścić się w drzwiach wypiła napój zmniejszający, natomiast powiększające magiczne przedmioty także umiała wykorzystać w razie potrzeby. Była również otwarta na przygody i nowe znajomości. Gościła na dziwnym podwieczorku, kiedy zatrzymał się czas, piła herbatę z szalonym kapelusznikiem, a nawet brała udział w sprawie sądowej przeciwko Kierowi. Ta sytuacja pokazuje nam odwagę dziewczynki, ponieważ sprzeciwia się ona Królowej i oskarża o bezsensowność procesu. Możemy stwierdzić także, że Alicja ma bardzo bujną wyobraźnie, skoro śnią jej się tak wspaniałe przygody.

Biały królik to bardzo sympatyczna, a zarazem tchórzliwa postać. Boi się wszystkiego, także spóźnienia. Widać to już w pierwszej scenie książki. Zwierzę pędzi przez ogród i nerwowo spogląda na zegarek. Towarzyszy Alicji w czasie zwiedzania magicznej krainy, ale nieustannie jest przestraszony. Jednak w ostatnich rozdziale książki przechodzi wewnętrzną przemianę i podczas procesu rodzi się w nim odwaga. Czytelnik zauważa też kontrast pomiędzy królikiem a Alicją, co nadaje utworowi wartości. Tak sprzeczne postaci tworzą naprawdę udany duet.

Szalony kapelusznik to postać nieco zwariowana. Dziwnie wygląda i dziwnie się zachowuje. Cały czas się uśmiecha i zachowuje w iście „wariacki” sposób. Alicja uczestniczy w podwieczorku, na którym znajduje się także kapelusznik. Nie przeszkadza mu, że czas zatrzymał się i stoi w miejscu. Pierwowzorem dla tej postaci mogli być prawdziwi kapelusznicy, którzy często znajdowali się w stanach psychotycznych, wywołanych oparami rtęci unoszącymi się w fabrykach.

Natomiast żółwiciel to bohater bardzo smutny. Opowiada on dziewczynce swoją przerażającą historię. Kiedyś był prawdziwym żółwiem i wyglądał zupełnie zwyczajnie. Natomiast pewnego dnia przemienił się w karykaturę żółwia połączonego z cielęciem. Zwierzę nie mogło się z tym pogodzić i nieustannie rozpaczało.

Podobne wypracowania do Lewis Carroll „Alicja w Krainie Czarów” - charakterystyka postaci