Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Abelard i Heloiza – słynni kochankowie w literaturze. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pierre Abelard był wybitnym filozofem i teologiem średniowiecznym. Heloiza była natomiast jego uczennicą, młodszą od niego o ponad dwadzieścia lat. Dziewczyna słynęła ze swojej dużej wiedzy, inteligencji i urody. Pierre zafascynowany nią postanoiwł ją uwieźć. Heloiza zakochała się w Abelardzie i zgodziła się zostać jego kochanką. Para utrzymywała swój romans w tajemnicy, jednak wiedziało o niej wiele osób, ponieważ Abelard pisywał wiersze miłosne opiewające Heloizę, które później śpiewali żacy.

Osobą, która o tej miłości dowiedziała się jako ostatnia był Fulbert – wujek i opiekun Heloizy. Zdał sobie sprawę z faktu, że Pierra i Heloizę łączy romans dopiero w momecie, gdy nakrył ich in flagranti. Kanonik Fulbert uznał ów romans za obrazę swojego dobrego imienia. Rozgniewany wyrzucił Abelarda z domu. Pierrowi udało się zabrać stamtąd dziewczynę i umieścić u swojej siostry, gdzie Heloiza urodziła syna Abelarda – Astrolabiusza. Fulbert nalegał, aby Pierre poślubił jego podopieczną. Pierre chciał ją pojąć za żonę, jednak nie mógł pozwolić, aby wiadomość o małżeństwie rozeszła się wśród uczonych (jako mężczyzna żonaty nie mógłby dalej zajmować się nauką).

Opiekun dziewczyny zgodził się na to, jednak...

Podobne wypracowania